21 października 2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Złotów Filii w Świętej gościł pisarz Łukasz Wierzbicki. Na spotkanie autorskie zaproszono 50 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Świętej.

Łukasz Wierzbicki – redaktor, biograf, autor książek dla dzieci.

Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki - „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin „Mój chłopiec motor i ja”. W książce „Afryka Kazika” przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w „Dziadku i niedźwiadku” opisał losy niedźwiedzia Wojtka i żołnierzy z Armii Andersa, w powieści „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” podróż Benedykta Polaka do Mongolii, a w „Machiną przez Chiny” przygody Haliny i Stacha, pary szalonych podróżników na szlakach Azji.

Na mongolski step pisarz wrócił w bajce „Wróżby dla Kuźmy”. Autor – z zamiłowania podróżnik, odbył wiele wypraw do Afryki, Azji i Ameryki.
Podczas spotkania ciekawie i zabawnie opowiadał o swojej twórczości literackiej, przeniósł dzieci w magiczny świat przedwojennej Afryki, na powojenne drogi prowadzące do Chin. Ukazał niezwykłą przyjaźń człowieka i zwierzęcia – żołnierzy i niedźwiedzia.

Spotkanie ubarwił mnóstwem rekwizytów oraz przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną, w którą wplecione były odgłosy zwierząt oraz fragmenty filmów z okresu II wojny światowej. Autor zaangażował dzieci do odgrywania różnych ról i scen, co czyniło spotkanie bardzo żywym i dawało sporo radości uczestnikom.
Ponadto Łukasz Wierzbicki zachęcał wszystkich do poszukiwania przygód i poznawania historii poprzez czytanie książek podróżniczych oraz do poszukiwania i realizowania swoich marzeń.
Sam będąc małym chłopcem zaczynał przygodę z pisaniem, która nadal jest pasją.

Wymienione książki dostępne są w naszej bibliotece.
Zachęcamy również dorosłych do sięgania po każdą z nich, nawet te pisane z myślą
o dzieciach, ponieważ czyta się je z przyjemnością.

Więcej zdjęć w >galerii<

   
© www.wies-swieta.net