Wieża, której już... nie ma!

 Wieża, której już nie ma. Górka, na której stała wieża, której już... nie ma! W Świętej. Nad jeziorem.

 

alt

Zbudowana z bel sosnowych wieża triangulacyjna z punktem obserwacyjnym. Jedni mówią, że niekonserwowana zgniła i częściowo się zawaliła, a resztę rozebrano. Inni zaś, że zawaliła się z powodu wybierania żwiru - piasku ze wzgórza morenowego, porośniętego sosnami, zwanego Górą Żydowską.
Wieże triangulacyjne to inaczej wieże geodezyjne, stawiane nad punktem geodezyjnym. Wieże takie stanowiły trwałe znaki geodezyjne - punkty sieci triangulacyjnej. Podobne wieże drewniane (trianguły) stały w Skicu i w Nowej Świętej.
Wieża w Świętej istniała do początku lat 70 ub. wieku, górka zaś do lat 90. Miejsce to, ze "świętym gajem", od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa wsi, zamieniono na... wysypisko. W kolejnych latach miejsce składowania odpadów zamknięto, teren zrekultywowano i obsiano roślinnością. Dzisiaj jest to miejsce gęsto porośnięte krzakami i drzewami.
 
Opracowała: Aldona Rybka

P.S.Tekst został opublikowany dzięki uprzejmości Administratora wies-swieta.net. Jest to jeden z kilkunastu opracowanych przeze mnie "odcinków", związanych z historią Świętej, które zamieszczam cyklicznie na swoim profilu na Facebooku. Istnieje myśl, aby te małe historie rozpowszechniać właśnie w tym miejscu. Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się ze mną uwagami lub materiałami (wystarczy skan) na temat historii wsi Święta, proszę o kontakt poprzez e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tym miejscu serdecznie dziękuję wielu rodzinom ze Świętej, przyjaźnie nastawionym do mojego hobby i dzielącym się zdjęciami z rodzinnych albumów, dzięki którym moje zainteresowania nabierają autentyczności.
   
© www.wies-swieta.net